KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6682291
*
nr 668 2291
Bengt Orup
(1916-1996), Sverige
Gouache, Bengt Orup (1916-1996), Komposition, 20x44
Bengt Orup, född 1916, död 1996, svensk målare, glaskonstnär och grafiker.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 november 2010
kl 18:57:14
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/11 20:23:45
1
Vinnande bud
17/11 21:22:21
2
400 kr
17/11 21:22:36
2
550 kr
19/11 06:26:57
2
650 kr
- Konstnär/Designer
Bengt Orup
Bengt Orup, född 1916, död 1996, svensk målare, glaskonstnär och grafiker.
Läs mer om Bengt Orup
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt orup gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Bengt Orup
Bengt Orup, född 1916, död 1996, svensk målare, glaskonstnär och grafiker.
Läs mer om Bengt Orup
nr 668 2291
Bengt Orup
(1916-1996), Sverige
Gouache, Bengt Orup (1916-1996), Komposition, 20x44
Bengt Orup, född 1916, död 1996, svensk målare, glaskonstnär och grafiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 november 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/11 20:23:45 | 1 | Vinnande bud |
17/11 21:22:21 | 2 | 400 kr |
17/11 21:22:36 | 2 | 550 kr |
19/11 06:26:57 | 2 | 650 kr |
- Konstnär/Designer
Bengt Orup
Bengt Orup, född 1916, död 1996, svensk mÃ¥lare, glaskonstnär och grafiker.Läs mer om Bengt Orup
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt orup gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14